Stručný výpis dění sportovních aktivit v Martínkovicích.


Po osídlení obce českým obyvatelstvem postupně došlo k zakládání spolků a organizací. Sportovci si upravili hřiště za hlavní budovou školy a tam hrávali po večerech od jara do podzimu volejbal.

V obecní kronice je zmínka o Sokolské jednotě n.p. Veba a Chirana. Provozovaly se sporty:  kopaná a stolní tenis. V roce 1952 tělovýchovná jednota uspořádala sportovní den na hřišti kopané. Cvičili zde žáci, žákyně, dorostenci a muži.

Mládež cvičila pravidelně na sále hostince „U Vlčků“ a v závodní jídelně Veby. Aktivním cvičitelem a sportovcem byl tehdy pan Ferdinand Volhejn.
Od roku 1953 činnost sportovců ochabovala. V roce 1956 na podnět OVČSTV tehdejšího okresu Broumov vznikla řádná tělovýchovná organizace       TJ Jiskra Martínkovice.

Předsedou se stal Ladislav Kánský. Byly založeny oddíly kopané, základní tělovýchovy, gymnastický oddíl žáků a mužů. Z funkcionářů přispěli svou aktivitou tehdejší předseda oddílu kopané p. Roman Hubka a člen výboru Michal Šutka. Žákovské mužstvo úspěšně vedl p. Karel Stonner.             V roce 1960 došlo k rozšíření hřiště kopané a k přestavbě kabin. Téhož roku muži cvičili na II. celostátní spartakiádě.

Duší veškerého sportovního dění v obci se stal pan Břetislav Kánský, který má zásluhu na rozvoji veškeré dobrovolné tělovýchovy v Martínkovicích.

V roce 1962 vybojoval oddíl kopané mužů postup do okresního přeboru.

V listopadu 1963 zahájil činnost oddíl juda zásluhou p. Svatopluka Frödeho, člena rozšířeného národního mužstva ČSSR.   

V letech 1964 – 76 vybudovali členové TJ proti závodu Veby kluziště v hodnotě 130 tisíc Kčs a provedli generální opravu kabin na hřišti kopané. Zásluhu na výstavbě a provozu kluziště měl kromě dalších pan Václav Matějček. V tělovýchově obětavě pracovali také p. Jarmila Hodonská a syn       Jiří Hodonský.

Jednota se postupně zapojovala do soutěže vesnických tělovýchovných jednot. Okres Náchod v této soutěži zaznamenal významné úspěchy v rámci celé České republiky, v roce 1987 získal 1. místo. O to cennější bylo 1. místo našich sportovců v této soutěži v roce 1981 v celém Východočeském kraji. Několikrát  také získali v rámci okresu 2., 3. a 4. místo.

Roku 1987 se oddílu stolního tenisu dostalo ocenění „Vzorný oddíl I. stupně“, oddíl kopané obdržel bronzovou plaketu OVČSTV Náchod.     
TJ navázala také přátelské styky se sportovci v sousedních polských obcích. Fotbalisti hrávali vzájemná přátelská utkání.

Sportovci naší obce se významně podíleli na výstavbě víceúčelového zařízení, které jim zároveň slouží od roku 1983 jako tělocvična. V místě pomáhali brigádnicky při zemědělských pracích a nemalou mírou přispívali ke kulturnímu a společenskému dění ve vesnici. Tradici mají sportovní karnevaly, kterými každoročně končí plesová sezona v Martínkovicích. 

                                                                                                                               zdroj : Obecní úřad Martínkovice